m nadzieje trochę przybliży Wam zagadnienie.
W prawie polskim funkcjonuje kilka definicji działalności gospodarczej.
W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych: działalność zarobkowa (wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa; lub: polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż; lub: polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych), prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4?9.
W ustawie o VAT: działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jeszcze inaczej definiuje działalność gospodarczą m.in. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87_gospodarcza
Kłopoty prawne a własna firma
Prowadzisz działalność gospodarczą która została pozwana? Może to oznaczać poważne kłopoty dla Ciebie i Twoich pracowników, których można było uniknąć!
Prowadzenie obsługi prawnej firm jest jednym z głównych zadań większości spółek prawniczych. Jeśli twoja przedsiębiorstwo z nich nie korzysta, to Twój wielki błąd. Taka pomoc może być nieoceniona gdy zostaniesz postawiony pod ścianą, a co najlepsze, gdy uzyskasz ją odpowiednio wcześnie, może wcale nie dojść do żadnej podbramkowej sytuacji! Łączy się to oczywiście z kosztami, ale tak jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego,w razie potrzeby lepiej je mieć, nawet jeśli ktoś się czuje w danej chwili zdrów jak ryba.
Nie pozwól więc dać się zaskoczyć kłopotliwą sytuacją ze względu na własne niedbalstwo bądź niewiedzę - skontaktuje się z radcą prawnym i nie pozwól by coś zaszkodziło Twojemu przedsiębiorstwu!
Ubezpieczenie zdrowotne pracowników a Twoja spółka
Nie ważne czy założyłeś firmę w której jesteś jedynym pracownikiem, czy może prowadzisz działalność z setką zatrudnionych - będziesz miał styczność z ZUS-em, raczej prędzej niż później.
Im prędzej zdasz sobie sprawę że kontakt z ZUS-em jest nieunikniony, tym lepiej, pozwoli Ci to przygotować się na wymysły tej instytucji o których inaczej byś nie wiedział. Jeśli dopilnujesz wszystkich formalności w planowanym czasie, unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji - z drugiej strony Twój portfel na tym trochę ucierpi, ale lepsze to niż procesowanie się z molochem jakim jest ZUS. Miejmy nadzieje, że przynajmniej wielkość składek się już nie podniesie...
Mimo iż instytucja ta nie cieszy się wielką popularnością wśród społeczeństwa, wciąż działa i na razie nic nie sugeruje żeby to miało się zmienić. Więc trzeba zacisnąć zęby i płacić - a z czasem doczekać się tej rzadkiej sytuacji w której to ZUS płaci nam.